- back
- Description
- Technical Specifications
- Matching Products
- Modifications
- Packaging
- Product Key
- Downloads
- Stock Check
One27 Cable Assembly, 80-pin, 100 mm, Version 120 Part No. 404-6180-100-120-1

Illustration similar
Cable-to-Board
High Density
- 80 pins
- Contact overlap: 1.5 mm
- AWG 30/7 ribbon cable, 0.635 mm, 100 mm long
- Assembly using the cut-and-crimp technique (IDC)
- PVC cable type: -30°C to +105°C (at rest)
- colored wire on A1
Technical Specifications
Basics
| No. of Contacts | 80 |
|---|---|
| Termination Technology | SMT |
| Operating Temperature Range | -30°F to 105°F |
Material
| Insulator Material | LCP, UL 94 V-0 |
|---|---|
| CTI value IEC 60112 | 175 |
| Contact Material | copper alloy |
| Plating | Au over PdNi over Ni |
| Termination area | Sn over Ni |
Mechanical
| Pitch | 1.27 mm |
|---|---|
| Mating Force per Pin | ≤ 0.5 N |
| Separating Force per Pin | ≥ 0.1 N |
| Durability IEC 60512-9-1 | Grade 1: 500 insertion cycles |
| Overmating Distance | 0.9 mm |
| Wipe lenght | 1.5 mm |
| Center offset | ± 0.7 mm |
| Axial offset when mated (x/y) | ± 0.4 mm |
| Angular offset longitudinally | ± 4° |
| Angular offset transversally | ± 2° |
Electrical
| Operational Current | 1.2 A at 25°C |
|---|---|
| Clearance and Creepage | at least 0.4 mm |
Approval / Compliance
| UL file | E130314 |
|---|---|
| Environment | RoHS compliant |
Matching Products
Modifications
Available on request
- other styles
- other cable lengths
Packaging
ESD bags
10
Product Key





