One27 IDC Connector Part No. 404-59068-61

Illustration similar
Cable-to-Board
High Density
Rugged


- for IDC connection with AWG 30/7 ribbon cable
- Contact overlap: 1.5 mm
- Pole count 68 in a 1.27 mm grid
- 0.635 mm ribbon cable
- Performance Level 1
- The IDC connector is intended for use in cable assembly. Please follow the installation instructions.
Drawings
Further Information
Delivery time
Technical Specifications
Basics
| No. of Contacts | 68 |
|---|---|
| Termination Technology | SMT |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C (depending on the type of cable used) |
Material
| Insulator Material | LCP, UL 94 V-0 |
|---|---|
| CTI value IEC 60112 | 175 |
| Contact Material | copper alloy |
| Plating | Au over PdNi over Ni |
| Termination area | Sn over Ni |
Mechanical
| Pitch | 1.27 mm |
|---|---|
| Mating Force per Pin | ≤ 0.5 N |
| Separating Force per Pin | ≥ 0.1 N |
| Durability IEC 60512-9-1 | Grade 1: 500 insertion cycles |
| Vibration, sinusoidal IEC 60512-6-4 | 10–2000 Hz, 20 g |
| Contact mating problems if vibrations occur, sinusoidal IEC 60512-2-5 | ≤ 1 µs |
| Shock, semi-sinusoidal IEC 60512-6-3 | 50 g, 11 ms |
| Contact mating problems if shock occur, semi-sinusoidal IEC 60512-2-5 | ≤ 1 µs |
| Overmating Distance | 0.9 mm |
| Wipe lenght | 1.5 mm |
| Center offset | ± 0.7 mm |
| Axial offset when mated (x/y) | ± 0.4 mm |
| Angular offset longitudinally | ± 4° |
| Angular offset transversally | ± 2° |
Electrical
| Contact Resistance IEC 60512-2-1 | ≤ 25 mΩ Spring --> meter ≤ 10 mΩ IDC --> Cable |
|---|---|
| Clearance and Creepage | at least 0.4 mm |
| Insulation Resistance IEC 60512-3-1 | ≥ 10 GΩ |
| Test Voltage IEC 60512-4-1 | 500 VAC |
Approval / Compliance
| UL file | E130314 |
|---|---|
| Environment | RoHS compliant |
Matching Products
Modifications
Available on request
- other pole counts
- other quality grades
Packaging
Tray




