VarPol 2-row spring terminal strip Part No. 962-40nn6-03

Illustration similar
Parallel
Perpendicular
Through Hole

- Grade 2
- Soldering Techniques
- Connector length: 3.4 mm
- Number of poles: 2–108 (The number of poles per row corresponds to the "nn" in the part number)
- 2-row
Technical Specifications
Basics
| Performance Level | 2 |
|---|---|
| No. of Contacts | 2–108 |
| Termination Technology | Soldering Techniques |
| Termination Length | 3.4 mm |
| Board-to-Board Distance | 11.45 mm – 23.35 mm |
| Operating Temperature Range | -55°C to +125°C |
Material
| Insulator Material | Glass-fiber-reinforced PBT, UL 94 V-0 |
|---|---|
| Contact Material | copper alloy |
Mechanical
| Pitch | 2.54 mm |
|---|---|
| Mating Force per Pin | max. 0.9 N |
| Separating Force per Pin | at least 0.6 N |
Electrical
| Operational Current | max. 1.9 A |
|---|---|
| Operational Voltage | 150 V |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Clearance and Creepage | 1.2 mm |
| Insulation Resistance | >106 MΩ |
Approval / Compliance
| UL file | E130314 |
|---|---|
| Environment | RoHS compliant |
